سرعت اینترنت در ایران

سرعت اینترنت در ایران از همه جای دنیا کمتر است

براساس داده هایی که موسسه نت ایندکس اخیرا منتشر کرده است از بین ۱۶۸ کشور مورد بررسی در جهان، ایران از نظر سرعت اینترنت رتبه آخر یعنی صد و شصت و هشتمی را کسب کرده است.

در این بررسی که در یک ماه گذشته به عمل آمده است متوسط سرعت اینترنت (برای دانلود کردن) در کل کشور ۰٫۴۹ مگا بیت در ثانیه بوده است که بطور متوسط ده برابر کمتر از سرعت اینترنت از تمام کشورهای منطقه و همسایه ش بوده است.

بیشترین سرعت اینترنت در شهرهای کرج، شیراز و قم و کمترین آن به طور متوسط در یزد بوده است. در این بررسی همچنین شرکت ندا رایانه که یکی از بزرگترین عرضه کنندگان اینترنت در کشور است از نظر میزان سرعت در جایگاه پنجم است.

اطلاعات مربوط به ایران در صفحه نت ایندکس

ایران هم اکنون یکی از معدود کشورهای جهان است که بطور عام عرضه اینترنت در آن از طریق دایل اپ انجام می شود، این در حالی است که عرضه اینترنت پر سرعت و خطوظ ای دی اس ال تنها منحصر به برخی از افراد و شرکت ها است و از دسترس همگان خارج است.

دولت جمهوری اسلامی از پایین نگه داشتن سرعت اینترنت به عنوان ابزاری برای گسترش سرکوب و خفقان و ممانعت از دسترسی مردم به اخبار و اطلاعات استفاده می کند و گاه در مواقع بحرانی دسترسی به اینترنت را بطور کلی در سطح برخی از شهرها از جمله اینترنت دچار اختلال شدید کرده یا تقریبا مسدود می کند.

در اوایل سال جاری شایعه ای مبنی بر آماده شدن پروژه اینترنت ملی یا اینترانت توسط برخی از مدیران وزارت ارتباطات مطرح شد که هنوز در این باره اطلاعات جدیدی منتشر نشده است.

در همین حال دولت آمریکا مشغول کار بر روی طرحی است که دسترسی به اینترنت بدون سانسور را از طریق دیش های ماهواره ای برای شهروندان ایرانی فراهم می کند.

گزارش نت ایندکس حاکی است که متوسط سرعت اینترنت در جهان بالغ بر ۸٫۷۱ مگا بایت بر ثانیه است. جمهوری اسلامی در کنار برخی از رژیم های دیکتاتوری دیگر در جهان از جمله دشمنان اینترنت به شمار می رود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر